Dodatki i barwniki do paliw, smary, oleje, pasty smarne i inne produkty eksploatacyjne - Niezbędne inwestycje dla sprawnego dzialania linii produkcyjnej i floty pojazdow.

Współczesne firmy produkcyjne, handlowe czy transportowe opierają swoje zaplecze techniczne na wyspecjalizowanych produktach smarnych (spelniających nieraz wysrubowane normy jakosciowe), profesjonalych dodatkach do paliw (zminiejszających spalanie, zużycie podzespołów oraz zwiększających sprawność). Chętnie sięgają także po barwniki do paliw. Istnieje wielu producentów na całym świecie, którzy specjalnie dla zakładów oraz innych przedsiębiorstw dostarczają rozwiązań umożliwiających bezproblemową i długookresową pracę podzespołów, zespołów elementów oraz pojazdów..


Nie tylko przedsiębiorcy, ale również osoby prywatne często zauważają, że użytkowane przez nich maszyny, pojazdy czy narzędzia sprawniej funkcjonują po zastosowaniu odpowiedniego smarowania oraz, w przypadku pojazdów, dodatków do paliw. Na szczęście istnieją takie produkty, które pozwalają szybko uporać się na przykład z tarciem, zjawiskiem slip-stick czy spalaniem stukowym. Co możemy zaliczyć do niezbędnych produktów eksploatacyjnych?


 • - Smary (litowe, wapniowe, glinowe, sodowe, smary kompleksowe - jak wczeniej, poliuretanowe, bentonitowe, smary mieszane czy PFPE)
  - Oleje (bez wchodzenia w szczegóły mineralne, półsyntetyczne, syntetyczne, inne)
  - Pasty smarne (montażowe, wysokotemperaturowe, przeciw zatarciowe i inne)


 • - Dodatki do paliw (uszlachetniające, zapobiegające powstawaniu nagarów i koksu w instalacjach)


 • - a także barwniki do paliw, smarów, olei czy wosków, czy innych substancji. Barwniki te mają niezmienny kolor, małą zawartość nierozpuszczalnych cząstek oraz pozostają w stanie ciekłym aż do temperatur arktycznych.


Aby maszyny funkcjonowały w sposób poprawny konieczne jest stosowanie odpowiednich olejów oraz smarów. Liderami w produkcji są:


 • Molykote - producent specjalizujący się w dziedzinie szeroko rozumianego pojęcia produktów smarnych oraz silikonów, pod nazwami takimi jak: Longterm 2 Plus, Cu-7439, HSC, G-N, G-Rapid, DX, D Paste i inne


 • Kluber - w ofercie którego znajdziemy najwyższej jakości smary, pasty smarne, oleje i inne, z grup: Barrierta, Centoplex, Grafloscon, Hotemp, Isoflex, Silvertex, Summit, Kluberalfa, Kluberfood, Kluberfluid, Kluberlectric, Kluberoil, Kluberplex, Klubersynth, Klubertop, Staburags, Structovis, Syntheso, Unimoly, Unisilkon, Wolfrakote, Wolfracoat i inne


 • OKS - niemiecki producent wysokiej jakości produktów smarnych, takie jak OKS 422 do łożysk wysokoobrotowych, OKS 4220 do łożysk wysokotemperaturowych


 • Castrol - międzynarodowy koncern oferujący preparaty chemiczne i smarne w przystępnym zakresie cenowym, oferujący produkty z grup: Alpha, Alphasyn, Hysol, Hyspin, Iloform, Magna, Molub-Alloy, Optigear, Optileb, Rustilo, Spheerol, Tribol, Viscogen


Wśród innych, równie znanych producentów nie sposób nie wyróżnić również firm takich jak:


ROCOL, MOBIL, SHELL, INTERFLON, PETRO-CANADA, SKF, TOTAL, VALVOLINE


Czy to jednak wszystko?


Niekoniecznie! Okazuje się, że współczesne firmy, które na bieżąco modernizują parki maszynowe swoich przedsiębiorstw równie często ponoszą inwestycje związane z zakupem specjalistycznych żeli silikonowych, w produkcji których specjalizuje się marka Dow Corning a także produktów zapewniających ochronę przeciwkorozyjną. W tym przypadku prym wiedzie marka Tectyl, która zjednała sobie liczne grono zadowolonych klientów.


Podsumowując jak widać prowadzenie własnej firmy to nie tylko zyski, ale przede wszystkim także inwestycje. Sukcesem jest jednak inwestycja w dobre jakościowo produkty, które zwiększą wydajność i ekonomiczność użytkowani wszelkich maszyn i pojazdów.